דף הבית > Event > עדכון לראש השנה מאת יו”ר העמותה ד”ר אילן אמיר
02 אוקטובר, 2016
0:00

בפרוס השנה החדשה הבאה עלינו לטובה ברצוננו לשתף אתכם בפעילות העמותה בשנה החולפת.

בשנה החולפת הסתיים השלב הראשוני של פרויקט “לכל נפש” לאחר ארבע שנות פעילות. במהלך תקופה זו הקמנו שתי מרפאות למתן פסיכותרפיה אינטנסיבית וממושכת, האחת יחידה למבוגרים שפעלה במרפאות החוץ של המרכז לבריאות הנפש ע”ש יהודה אברבנאל בבת-ים, והשנייה יחידה לילדים ונוער שפעלה במרכז הקהילתי לבריאות הנפש ביפו. שתי היחידות סיפקו פסיכותרפיה אינטנסיבית וממושכת לכ- 40 מבוגרים וילדים.

תכנית ההערכה שליוותה את פעילותה של יחידת המבוגרים, שאת תוצאותיה הצגנו בכנס בינלאומי של החברה למחקר בפסיכותרפיה שהתקיים בירושלים, הדגימה בבירור שהחל מהשנה השנייה לטיפול, חל אצל המטופלים שיפור סימפטומטי מובהק יחד עם הטבה משמעותית בתפקוד וברווחה האישית. ועדיין, הממצא המרשים והדרמטי ביותר לדעתנו מתבטא בכך שהטיפול הפסיק את מעגל האשפוזים החוזרים של המטופלים: בחמש השנים שקדמו לטיפול ביחידה, סך ימי האשפוז של קבוצת המטופלים עמד על 1500, ואילו במהלך ארבע השנים שבהם הם טופלו ביחידה, המספר צנח ל-30 יום בלבד.

לצערנו בגלל סיבות שלא תלויות בנו נאלצנו לסיים את פעילותן של שתי היחידות, וזאת למרות הממצאים המרשימים של תכנית הליווי וההערכה שליוותה את פעילותן הטיפולית של היחידות.

כיום אנו בודקים אפשרויות לפתיחה של יחידות נוספות במרכזי בריאות נפש ציבוריים נוספים. אנו גם שמחים לראות מיזמים טיפוליים חדשים השואבים את השראתם מפעילותן של היחידות ומממצאי תכנית הליווי וההערכה. בשנה האחרונה נפתחה יחידת טיפול הפועלת במתכונת דומה במרפאות החוץ של ביה”ח שיבא (תל השומר), ובקרוב עומדות להיפתח שתי יחידות נוספות, במרכזים לבריאות הנפש בבאר יעקב ובמעלה הכרמל. הקמתן של היחידות התאפשרה הודות לפעילותה של העמותה, וכן הודות לתמיכתן והתנדבותם של חברים רבים בחברה הפסיכואנליטית בישראל ובמכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו. ההתפתחויות הללו מצביעות על ההתעניינות של שירותי בריאות-הנפש הציבוריים במפעלנו, ולהערכה ולהכרה בתרומתה הייחודית של הפסיכותרפיה הפסיכואנליטית האינטנסיבית והממושכת עבור אלו המתמודדים עם מצוקות נפשיות מורכבות וקשות.

התנסותנו מעידה על כך שהדרישה לטיפול מסוג זה הינה גבוהה הרבה מעבר ליכולתן של היחידות החדשות לספק. לכן אנו ממשיכים לפעול על מנת להגדיל את הנגישות של הטיפול ליותר ויותר מטופלים, על ידי הגדלת  מספר היחידות הפעילות ואת היקף פעילותן. כמו כן אנו ממשיכים לפעול על מנת שהקופות המבטחות יממנו את פעילותן של היחידות. אנו כבר מרגישים שאנחנו פוגשים באוזן קשבת ומתעניינת של נציגי הקופות, בשל הממצאים החד משמעיים של תכנית הליווי וההערכה, המראים שטיפול זה הינו אמצעי בר תוקף לטיפול באנשים המתמודדים עם מצוקות נפשיות מורכבות וקשות, הטיפול גם עומד בטווח הארוך במדדים של עלות מול תועלת.

כעת לא נותר לנו אלא לאחל חג שמח, שנה טובה ומבורכת וגמר חתימה טובה,

ד”ר אילן אמיר וועד עמותת “לכל נפש”