דף הבית > שיטות טיפול > הפסיכותרפיה הפסיכואנליטית

פסיכותרפיה פסיכואנליטית אינטנסיבית וממושכת הינה סוג של טיפול נפשי דרך דיבור. טיפול זה הינו נגזרת של הפסיכואנליזה, שהומצאה לראשונה על ידי זיגמונד פרויד לפני יותר ממאה שנה, ומאז ממשיכה להתפתח ולעבור שינויים רדיקלים.
במהלך הטיפול, שבדרך כלל נמשך מספר שנים, המטופל והמטפל נוטלים חלק במספר פגישות שבועיות בנות כחמישים דקות כל אחת. בפגישות, המטופל עובד בשיתוף פעולה עם המטפל על מנת לזהות ולעבד את הרגשות, הפנטזיות, הקונפליקטים, החסכים והטראומות שנמצאים בבסיס המצוקות הנפשיות שבעטיין הן פנו לטיפול.

התיאוריה הפסיכואנליטית גורסת שלא רק גורמים מבניים גנטיים וביולוגים מעצבים את אישיותו של האדם ושקיימים גורמים מרכזיים נוספים. גורמים אלה כוללים, בין היתר, את חווית הלידה, טיב ומידת ההתאמה של היחסים המוקדמים שנוצרים בין התינוק לדמויות ההוריות, התמודדות עם חסכים, אבדנים, מוות וחוויות טראומטיות אחרות. אלו חוויות מכוננות, הנחוות במסגרת מערכות היחסים המשפחתיות. החוויות הללו מניחות את התשתיות הנפשיות להתפתחות אישיותו של האדם, ומהוות את הבסיס הלא מודע להתפתחות המיניות, האהבה, השנאה, היצירתיות ואופי מערכות היחסים הנוצרות עם הזולת.
לעיתים קרובות התשתיות הנפשיות הלא מודעות האלה, הן הגורמים שעומדים בבסיס המצוקות הנפשיות שדוחפים את האדם לבקש עזרה וטיפול.

משך הזמן הארוך של הטיפול, הקביעות והתדירות הגבוהה של הפגישות, בשילוב עם האופי המיוחד של היחסים שנוצרים בין המטופל למטפל, הם אלה שיוצרים את המבנה שבעזרתו ניתן להביא למודעות את התשתיות הלא מודעות הנ”ל, מה שמאפשר למטופל להכיר, לעבד ולעיתים אף לשנות אותן.
גם הקשר העמוק והמיוחד שנוצר בין המטופל למטפל במהלך הטיפול מושפע ומעוצב בעוצמה רבה על ידי התשתיות הלא מודעות הנ”ל, מה שנותן למטפל ולמטופל מרחב חשוב נוסף לחוות ולהכיר אותם מקרוב, ובכך הזדמנות נוספת לעבד ולשנות אותם.

העבודה הטיפולית הנעשית במסגרת הפסיכותרפיה הפסיכואנליטית האינטנסיבית והממושכת היא קשה, מורכבת וסבוכה, ולפרקי זמן גם מתסכלת ומתישה, אך כאשר היא מצליחה, היא מספקת חוויה משמעותית ומכוננת שמובילה לשינויים התפתחותיים מרחיקי לכת בכל תחומי חייהם של המטופלים.
הצלחת הטיפול תלויה במטופל, במטפל ובטיב מערכת היחסים שנוצרת ביניהם, אך לא פחות חשוב מכך באפשרות שלהם לתת לתהליך הטיפולי הארוך והסבוך למצות את מלוא הפוטנציאל הגלום בו עד תומו.